شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای تحصیل در کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به ارائه مدارک زیر است. ( البته این مدارک با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است)

  • ارایه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد:

باید مدارک دانشگاهی شما شامل مدرک تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و همینطور ریز نمرات شما در هر دو مقطع توسط دفاتر رسمی ترجمه شود. توجه داشته باشید که معدل دوره ی لیسانس و فوق لیسانس بسیار در امر پذیرش و همینطور بورسیه تحصیلی تاثیر گذار است. البته ذکر این نکته ضروری است که معدل دوره ی لیسانس بسیار مهمتر است. بنابر این چنانچه قصد تحصیل در کانادا را دارید و در حال حاضر دانشجوی دوره ی لیسانس هستید، حتما به نمرات خود توجه کنید و سعی کنید با معدل بالاتری فارغ التحصیل شوید.

  • ارایه مدرک زبان انگلیسی

کلیه ی دانشجویان بین المللی که دانشگاه مقطع قبلی آنها، انگلیسی زبان نبوده است باید حتما مدرک زبان ارایه دهند که بصورت نمره ی امتحان های بین المللی آیلتس و تافل می باشد. حداقل این نمره برحسب نوع رشته و دانشگاه متفاوت است. ولی معمولا نمره ی آیلتس 6.5 جوابگوی شما در اکثر دانشگاه ها خواهد بود. البته در بعضی از دانشگاهها، چنانچه سایر مدارک شما قابل قبول باشد، می توانید با نمره ی زبان کمتر، پذیرش مشروط دریافت کنید. در این صورت، یک یا دو ترم اول تحصیل در کانادا را باید به آموزش زبان بپردازید تا حداقل حد نصاب پذیرش دانشگاه را کسب نمایید.

  • ارایه رزومه و یا cv

دوستان توجه داشته باشند که باید رزومه ی تحصیلی کاملی تهیه نمایند. ذکر این مورد ضروری است که رزومه ی تحصیلی با رزومه ی کاری کاملا متفاوت است. در رزومه ی تحصیلی، باید سهم بیشتری به بخش تحقیقاتی سوابق خود اختصاص دهید.

  • ارائه انگیزه نامه

شما در انگیزه نامه باید به اساتید و بخش پذیرش دانشگاه ثابت کنید که چرا این رشته تحصیلی و این دانشگاه را برای ادامه ی تحصیل انتخاب کرده اید. این بخش نیز از موارد مهم اخذ پذیرش است و در بسیاری مواقع دیده شده که درخواست دانشجویان بدلیل سهل انگاری در نوشتن این بخش، رد شده و فرد از ادامه تحصیل در دانشگاه مورد علاقه اش باز مانده است.

  • ارایه معرفینامه از سوی دو نفر از اساتید قبلی

در بسیاری از موارد، معرفینامه باید بصورت آنلاین توسط استاد شما پر شود. به این ترتیب که استاد شما در مرحله ی اول باید وارد سایت دانشگاه مورد نظر شما شود و با وارد کردن کدی که دانشگاه در اختیار شما قرار می دهد، پرسشنامه های آنلاین را در مورد وضعیت تحصیلی شما پاسخ دهد. معمولا این بخش جز مشکلات اکثر دانشجویان می باشد و نیازمند 30 تا 60 دقیقه از وقت استاد شما می باشد.

  • ارایه مقالات و پژوهشهای منتشر شده ی متقاضی
  • شرط معدل

شرط معدل متناسب با دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. در بعضی از دانشگاه های تراز اول، معدل 17 نیز گاها از میانگین افراد پذیرش شده پایین تر است. البته در بیشتر دانشگاه ها، با ارایه معدل بالای 15، می توانید شرایط حداقل معدل را براورده نمایید.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: