دانشگاه واترلو

دانشگاه  واترلو UW یا University of Waterloo، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی با یک پردیس اصلی در شهر واترلو در استان انتاریو کانادا است. این دانشگاه از جمله دانشگاههای پرطرفدار علاقمندان تحصیل در کشور کانادا می باشد. محوطه اصلی دانشگاه در زمینی به وسعت 405 هکتار در مجاورت "Uptown" واترلو و واترلو پارک است. این دانشگاه، برنامه های آکادمیک را توسط شش دانشکده و ده کالج برپا می کند. علاوه بر آن، این دانشگاه سه پردیس و چهار دانشکده وابسته دارد. دانشگاه واترلو عضو U15، یک گروه از دانشگاه های تحقیق فشرده در کانادا است. دانشگاه واترلو معروف ترین برنامه های آموزش تعاونی (همکاری) را دارد  که به دانش جویان اجازه می دهد تا آموزش خود را با تجارب کار قابل اعمال ادغام کنند. این دانشگاه دارای بزرگترین برنامه آموزشی تعلیمی پس از دوره متوسطه در جهان است. دانشگاه واترلو هم اکنون دارای 30000 دانشجوی کارشناسی و 6000 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری از بیش از 140 کشور جهان است. هم اکنون ایران در بین 5 کشوری است که بیشترین تعداد دانشجو در زمینه تحصیلات تکمیلی را در این دانشگاه دارد.

این دانشگاه در سال 1957 به عنوان کالج واترلو و به صورت وابسته به دانشگاه وست انتاریو تاسیس شد. این کالج درسال 1959 به طور رسمی به عنوان دانشگاه آغاز به کار کرد. تاسیس این دانشگاه برای پر کردن نیاز به آموزش مهندسین و تکنسین ها برای اقتصاد در حال رشد کانادا پس از جنگ بود. دانشگاه واترلو سالهای بعد به صورت سریع توسعه پیدا کرد. دانشکده هنر در سال 1960 ، دانشکده پزشکی که از سال 1967 تاسیس گردید. علاوه بر آن تعداد زیادی استاد  ایرانی نیز دراین دانشگاه مشغول به تدریس می باشند.

رتبه دانشگاه واترلو University of Waterloo Rranking

دانشگاه واترلو هرساله در بین 10 دانشگاه با کیفیت کانادا طبقه بندی می شود. در آخرین رتبه بندی سالانه در جهان دانشگاه واترلو به عنوان هفتمین دانشگاه معتبر کانادا و رتبه 163 را در بین دانشگاههای جهان به خود اختصاص داد. دانشگاه واترلو در جهان به خاطر رشته های مربوط به علوم رایانه و الکترونیک و کلا کیفیت بالای آموزش مهندسی معروف است.

رنکینک  University of waterlooدر جهان

رنکینگ

نام موسسه منتشر کننده

200-151

ARWU world

163

QS World

250-201

Times World

230

U.S News & World Report Global

رنکینک  University of waterlooدر کانادا

9-7

ARWU National

7

QS National

3

Maclean’s Comprehensive

10

Times National

9

U.S News & world report National

 دانشگاه واترلو دارای 6 دانشکده به شرح زیر است.

 • دانشکده علوم بهداشت کاربردی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده محیط زیست
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده علوم

امکانات خوابگاهی

دانشگاه واترلو دارای امکانات کامل خوابگاهی برای دانشجویان خود می باشد. این دانشگاه دارای 8 مجتمع خوابگاهی و تعداد زیادی خوابگاه خصوصی وابسته به دانشگاه است. بزرگترین خوابگاه دانشجویی این دانشگاه به نام UW Place می باشد. دارای ظرفیت 1650 نفر بوده که در آن  1300 دانشجوی سال اول و 350 دانشجوی سالهای بالاتر زندگی می کنند. کوچکترین خوابگاه این دانشگاه به نام Minota Hagey است که در آن 70 دانشجو زندگی می کنند. در سپتامبر سال 2010 حدود  25 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی در خوابگاههای دانشگاه اقامت داشته اند که از میان آنها 72 درصد دانشجویان سال اول بوده اند.

شرایط تحصیل در دانشگاه واترلو

 • داوطلبین تحصیل در دانشگاه واترلو بایستنی یکی از مدارک زبان زیر را ارائه دهند:
  • مدرک تافل (iBT) میانگین نمره  ۹۰ نوشتن۲۵ مکالمه  ۲۵ مکالمه
  • مدرک آیلتس آکادمیک با میانگین نمره 7           
  • مدرک CAEL ارزیابی زبان انگلیسی آکادمی کانادابا نمره ۷۰ کلی۶۰ در هر باند۷۰ نوشتن، ۷۰ صحبت کردن
  • مدرک EFAS انگلیسی برای موفقیت تحصیلی۷۵٪ در مجموع در سطح  و ۴۰۰ ۷۵٪ در هر یک از آکادمیک، مکالمه و نوشتن
 • ریز نمرات آخرین دوره تحصیلی
 • رزومه کاری و تحصیلی CV
 • انگیزه نامه تحصیلی SOP
 • توصیه نامه از دو نفر از اساتید دوره تحصیلی قبلی

هزینه های تحصیل در دانشگاه واترلو

شهریه، و هزینه اقامت و خوراک بر اساس پاییز 2014 محاسبه شده است. واحد تمام ارقام دلار کانادا می باشد.

هزینه های سال اول دانشجویان بین المللی:

 • حسابداری و مدیریت مالی، علوم بهداشت کاربردی، هنر، مدیریت مالی و کامپیوتر، محیط زیست   21000 دلار
 • معماری، مهندسی، مهندسی نرم افزار   31000-30000 دلار        
 • هنرهای دیجیتال و تجارت جهانی        23000 دلار       
 • علوم کامپیوتر، ریاضیات، علوم          22600-21800 دلار        

کتابخانه ها و موزه های دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو دارای چهار کتابخانه به ظرفیت حدود 1.4 میلیون جلد کتاب چاپی و تعداد زیادی منابع الکترونیکی مانند کتابهای الکترونیکی و اتصال به پایگاه های داده است .از این 4 کتابخانه، سه کتابخانه در محوطه دانشگاه هستند. علاوه بر این ها، کتابخانه های هر دانشکده نیز بخشی از سیستم کتابخانه یکپارچه دانشگاه است. علاوه بر این سیستم کتابخانه دانشگاه نیز عضو گروه TriUniversity است. این گروه امکان تبادل اطلاعات بین دانشگاه گلف، دانشگاه واترلو و دانشگاه ویلفرد لوریر را فراهم میکند. این گروه به دانشجویان و محققان هر سه دانشگاه امکان دسترسی به مجموعه اطلاعات را میدهد. این گروه همچنین  یک مخزن برای منابع کتابخانه ای هر سه دانشگاه است.

در دانشگاه واترلو موزه های متعددی وجود دارد. از جمله موزه علوم زمین که در محوطه دانشگاه مرکز فناوری اطلاعات محیطی قرار دارد. این موزه علاوه بر استفاده دانشجویان به عنوان یک موزه آموزش علوم زمین، برای مدارس محلی و گروه های علاقه مند به علوم طبیعی در جنوب انتاریو مورد استفاده قرار می گیرد. در این موزه، انواع سنگواره های مربوط به دایناسورها و پستانداران در دوره یخبندان و آثار مربوط به دریاچه های بزرگ، و همینطور سنگ ها و مواد معدنی در معرض بازدید قرار دارد. همچنین در این دانشگاه موزه علم بینایی و پیشرفتهای پزشکی قرار دارد و در آن آخرین پیشرفتهای علوم چشم پزشکی به نمایش گذاشته می شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: