تحصیل در مدارس کانادا

کشور کانادا با طراحی سیستم آموزشی در سطح استاندارد بالا توانسته است خود را در میان کشورهای برتر دنیا از لحاظ سیستم آموزش ابتدایی و دبیرستان قرار دهد. هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان سراسر دنیا، جهت تحصیل در مدارس کانادا به این کشور مهاجرت می نمایند. علاوه بر آن، بسیاری از علاقمندان به مهاجرت به کشور کانادا  ترجیح میدهند پروسه مهاجرتی خود را از طریق تحصیل فرزندان خود در مدارس کانادا آغاز نمایند. به این ترتین والدین نیز ویزای کانادا گرفته و به همراه فرزندان خود عازم کشور کانادا می شوند. در این بخش قصد داریم به کلیه سوالات شما در زمینه تحصیل در مدارس کانادا پاسخ دهیم. پس از شما تقاضامندیم کلیه مطالب این بخش را بدقت مطالعه نمایید. سایر سوالات خود را نیز در همین قسمت در بخش نظرات مطرح نمایید.

دانستنی های عمومی به منظور تحصیل در مدارس کانادا

از نظر دانش نوشتاری، علوم و ریاضی، دانش آموزان کانادا در میان بهترین دانش آموزان دنیا قرار دارند. سیستم آموزشی در مدارس کانادا به صورت استانی اداره می شود.  از این رو  سیستم آموزشی در بین ۱۲ استان کانادا متفاوت می باشد.

به طور معمول، سن تحصیل در مقاطع ابتدایی در کانادا 6 تا 11 سال است. همچنین، سن تحصیل در دبیرستان کانادا ، 12 تا 18 سال می باشد. در کشور کانادا ، مدارس به صورت دولتی و خصوصی اداره می شود. مدارس در کانادا در دو مقطع ابتدایی و دبیرستان برگزار می شوند. سن مهد کودک در کانادا از سن 4 تا 6 سال است. اکثر مدارس کانادا، کودکان را در این رده سنی برای شرکت در مهد کودک ثبت نام می نمایند. بصورت کلی، تحصیل در کانادا در مقاطع ابتدایی و متوسطه از ۶ تا ۱۸ سالگی میباشد که البته بر اساس استان متفاوت است.

شروع سال تحصیلی از اوایل سپتامبر یا شهریور می باشد. همچنین، پایان سال تحصیلی در کانادا در خرداد ماه است. شروع کلاس ها در مدارس ، از ساعت ۹ صبح تا 15:30 یا ۸ صبح تا 14:30 است. مدارس در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند. مدارس کانادا برای مهاجرین تازه وارد، کلاس های ویژه زبان ESL برگزار می نماید. در نتیجه این کلاس ها، دانش آموزان با سرعت بیشتری زبان انگلیسی را آموزش می بینند.

تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا و مدارس ابتدایی:

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای کانادایی ها رایگان میباشد. هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا، و همچنین مدارس کانادایی، برای دانش آموزان بین المللی (مدارس دولتی و یا خصوصی) بین طور متوسط 12000 دلار کانادا برای یک سال تحصیلی (در حدود ده ماه) می باشد.

سن قانونی در کانادا بر اساس استان 18 یا 19 سال می باشد. همچنین، دانش آموزان بین المللی زیر 17 سال در کانادا، باید به همراه والدین خود به کشور کانادا بیایند. در صورت عدم حضور والدین در کشور کانادا، باید زیر نظر خانواده های مقیم کانادا (گاردین) قرار بگیرند.

در ادامه به نظام آموزشی دو استان پرطرفدار کبک و اونتاریو، شرایط سنی دانش آموزان و هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا یا مقاطع ابتدایی آن، خواهیم پرداخت.

 

تحصیل در مدارس کانادا در استان کبک:

مدارس در این استان به دو صورت فرانسه و انگلیسی زبان می باشند. دانش‌آموزان باید در مقاطع ابتدایی و دبیرستان، در مدارس فرانسه زبان شرکت کنند، مگر در موارد زیر:

 • والدین در مدارس انگلیسی زبان تحصیل کرده باشند.
 • دانش آموزی  که اکثر دوران تحصیل خود را در مدارس انگلیسی زبان گذرانده باشد.

این  قوانین در مورد افراد با ویزای موقت اجرا نمی شود. در این شرایط والدین می توانند فرزندان خود را در مدارس انگلیسی زبان ثبت نام نمایند.

تحصیلات اجباری ابتدایی از سن 6 سالگی در استان کبک آغاز می‌شود. تحصیلات ابتدایی در این استان از کلاس اول تا ششم است. تحصیل در دبیرستان کانادا در این استان پنج سال در نظر گرفته شده است (کلاس هفتم تا یازدهم). سن دانش آموزان این مقاطع، ۱۲ تا ۱۷ سال می باشد. بعد از اتمام کلاس یازدهم، دانش آموزان دیپلم دبیرستان خود را دریافت خواهند کرد.

 

تحصیل در مدارس کانادا در استان انتاریو

در استان انتاریو نیز دانش آموزان در دو مقطع ابتدایی و دبیرستان به تحصیل می پردازند. سن تحصیلات اجباری در این استان شش سالگی می باشد. تحصیلات دوره ابتدایی در استان انتاریو از کلاس اول تا هشتم می باشد. همچنین، تحصیلات دوره دبیرستان از کلاس ۹ تا ۱۲ است.

جهت تحصیل در دبیرستان کانادا در انتاریو در مقاطع 9 و 10، سه گروه از دروس تدریس میشود. دروس آکادمیک به منظور آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته شده است. دروس کاربردی به منظور آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دوره های کالج می باشد. علاوه بر آن، برای دانش آموزان با معلولیت های ذهنی نیز دروس پایه در نظر گرفته شده است. دروس در مقاطع ۱۱ و ۱۲ نیز، بمنظور آماده سازی دانش آموزان با دوره های دانشگاه و کالج تنظیم شده است. همچنین در این مقاطع، دروسی جهت آشنایی دانش آموزان برای ورود به محیط کار در نظر گرفته شده است. هزینه تحصیل در دبیرستان های کانادا در استان انتاریو به طور متوسط 12000 دلار کانادا است که البته در بعضی مدارس، شهریه بیشتر از این میزان است.

موسسه مهاجرتی مقدم با برخورداری از کادر زبده در کانادا، و آشنایی کامل به قوانین مهاجرتی و تحصیلی مدارس کانادا، و تسلط به بازار کار این کشور، امکان تحصیل در کانادا را به طور تضمینی برای فرزندان شما فراهم می نماید. به منظور ارزیابی خود، وقت مشاوره با کارشناسان موسسه مهاجرتی مقدم را از دست ندهید.

اطلاعات بیشتر در مورد استان های کانادا، و مسائل عمومی مرتبط با این کشور را در صفحه درباره کانادا دنبال نمایید.

3 thoughts on “تحصیل در مدارس کانادا”

 1. سلام. من دخترم دبیرستان هست. به نظرتون دیپلمشو ایران بگیره بهتره بعد برای تحصیل بیاد کانادا یا الان اقدام کنیم بهتره؟

  ممنون

  • هر دو مسیر را می تونید برای دخترتون در نظر داشته باشید. فقط اگر ایشون در ایران دیپلم بگیرن، به مدرک زبان (آیلتس یا تافل) برای ورود به دانشگاه نیاز دارن. در حالیکه اگر برای سال تحصیلی جدید ایشون بیان کانادا، خیلی راحت می تونن بعد از تموم شدن تحصیلات دبیرستانشون، وارد دانشگاه مورد نظرشون بشن.
   اینم در نظر داشته باشید که نمره زبان هم دغدغه ی اکثر ایرانیا هست و خیلی ها به خاطر نداشتن مدرک زبان، نمی تونن برای تحصیل به کانادا بیان.

 2. سلام، وقتتون بخیر. من از چه تاریخی میتونم برای دختر کوچیکم که ۹ ساله هستن، اقدام کنم؟ چقدر زمان میبره؟ خودمم میتونم باهاش برم؟

دیدگاه‌تان را بنویسید: