هزینه تحصیل در کانادا

همواره از دغدغه های مهم متقاضیان تحصیل در کانادا، هزینه تحصیل در کانادا است. دانشگاهها و کالجهای کانادا، علی رغم کیفیت و رنک بالای جهانی، متاسفانه هیچ کدام رایگان نیستند. با این وجود، همچنان هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور، از بسیاری از کشورهای پیشرفته پایین تر است. هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان شامل دو بخش شهریه تحصیلی و هزینه های زندگی در کانادا می شود که در ادامه آنها را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

هزینه تحصیل در کانادا مربوط به بخش شهریه

یکی از بخش های اساسی هزینه تحصیل کانادا، هزینه شهریه تحصیل در کانادا است که بر اساس مقطع تحصیلی، اعم از تحصیل در کالج، تحصیل در دانشگاه در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری، رشته تحصیلی و شهر محل تحصیل متفاوت است. همچنین این شهریه برای دانشجویان کانادایی و یا بین المللی متفاوت می باشد. دانشجویان بومی شامل افراد دارای ملیت کانادا و یا افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند می شود. همچنین افراد همراه فرد دارای ملیت کانادا و یا فرد دارای اقامت کانادا و یا همراهان فرد دارای ویزای کار کانادا شامل این افراد می شود. شهریه دانشگاه برای این دانشجویان، به طور متوسط بین 6000 تا 8000 دلار کانادا در سال برای مقاطع مختلف  می باشد که این افراد می توانند با گرفتن وام حین تحصیل، به سادگی آن را پرداخت کرده و پس از فارغ التحصیلی آن را باز خواهند گرداند. جالب است بدانید که این شهریه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در ایالت کبک، کمتر از نصف شهریه در سایر ایالتهای کانادا است.

دانشجویان خارجی بمنظور تحصیل در کانادا در حدود 13000 تا 28000 دلار کانادا در سال پرداخت می نمایند. همانطور که گفته شد این شهریه بسته به مقطع تحصیلی و رشته دانشجو متفاوت است. رشته های دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، ارزانترین شهریه را دارند و رشته های مهندسی و تکنولوژیک و پزشکی بیشترین شهریه را دارند. البته داشجویان خارجی می توانند از انواع کمک هزینه ها و بورسهای تحصیلی جهت کمک به پرداخت شهریه استفاده نمایند که امکان دریافت این کمک هزینه ها، برای دوره های دکتری  و کارشناسی ارشد بیشتر است. همچنین دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در کانادا می توانند هر هفته 20 ساعت در خارج از دانشگاه به کار مشغول شده که با توجه به در نظر گرفتن حداقل دستمزد 11 تا 14 دلار در ساعت (بسته به نوع استان متفاوت) میتواند کمک خوبی به پرداخت هزینه ها در کانادا باشد. به منظور اطلاع کامل از هزینه تحصیل در مدارس کانادا، به مقاله تحصیل در مدارس کانادا مراجعه نمایید.

 

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های غیرتحصیلی جهت زندگی دانشجویی در کانادا، شامل هزینه مسکن، خوراک و پوشاک، هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب، حمل ونقل، و هزینه های درمانی می شود. درکانادا نیز مانند تمام نقاط جهان، هزینه های فرد بستگی به نوع و سبک زندگی و شهری که در آن زندگی می کنید دارد. زندگی در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو، اتاوا، و ونکور گرانتر از سایر شهر های کانادا می باشد. این گرانی شامل هزینه های مسکن و حمل ونقل می شود. سایر هزینه ها مثل خورد و خوراک، پوشاک و درمان و سایر هزینه ها در تمام کانادا تقریبا یکسان است. البته نوع هزینه کردن شما نیز در این مخارج سهم بزرگی دارد.

 

هزینه مسکن درکانادا

بخشی نسبتا عمده از هزینه تحصیل در کانادا را هزینه مسکن تشکیل می دهد. تمامی دانشگاههای کانادا دارای خوابگاههای مجهزی به صورت اتاق انفرادی و یا واحد اشتراکی به همراه غذا بوده که اکثرا توسط دانشجویان سال اول استفاده می شوند. دانشجویان سالهای بالاتر ترجیح می دهند در خارج از دانشگاه اقامت کنند. هزینه  مسکن در شهرهای مختلف کانادا بسیار متفاوت است. مثلا اجاره یک خانه سه خوابه در اغلب شهرها کوچک  کانادا بین 1200 تا 1600 دلار در ماه است. اما این هزینه در تورنتو بین 2000 دلار تا 3000 دلار است. بطور کلی، حتی دانشجویان کانادایی نیز یک خانه را به تنهایی اجاره نمی کنند. بلکه این هزینه را با 3 یا 4 دانشجوی دیگر شریک می شوند .

همچنین روشهای دیگر اجاره خانه در کانادا مرسوم است (در ایران این روشها وجود ندارد) مثل اجاره یک  اتاق از یک خانه. در این گونه موارد،آشپزخانه و سرویس به صورت مشترک استفاده می شود. در نوع دیگری از اجاره اتاق، اجاره ی یک اتاق و زندگی با یک خانواده کانادایی است که این روشها می تواند هزینه اجاره را برای دانشجویان را به شدت پایین آورد. بعضی از خانه ها و آپارتمانها در کانادا مبله می باشد و یا وسایل ضروری منزل مانند یخچال، گاز، فر و ماشین لباسشویی در آن موجود است و دانشجو براحتی می تواند در این خانه ها بدون صرف هزینه ی زیاد برای خرید وسایل خانه به زندگی مشغول شود. در تمام خانه ها وجود دارد) اما در اکثر محلات نزدیک به دانشگاهها میتوان خانه های مبله زیادی را پیدا کرد.

همچنین استفاده از تاکسی برای رفت وآمد روزانه بسیار گران تمام می شود. زیرا در کانادا تاکسی ها به سبک اشتراکی که سبک رایج در ایران است، نمی باشد. ولی سرویسهای حمل و نقل عمومی، بصورت ارزان قیمت و مطمئن در تمام شهرهای کانادا موجود است که شامل اتوبوس در همه شهرها، و مترو و قطارهای عمومی در شهرهای بزرگ می باشد. این سرویسهای عمومی، برای استفاده  دانشجویان معمولا دارای تخفیفهای زیادی است.

با توجه به اینکه قیمت خرید خودروهای  شخصی بسیار ارزان است (نسبت به ایران) بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند پس از دریافت گواهینامه کانادایی (که گرفتن آن بسیار سخت تر و زمان بر تر از دریافت این گواهینامه در ایران است)، اقدام به خرید خودرو دست دوم یا نو به صورت اقساطی می نمایند. قیمت خودرو دست دوم از 1000 دلار و قیمت خودرو نو از 15000 دلار شروع می شود. البته توجه داشته باشید که هزینه های بیمه خودرو  در کانادا در بسیاری از استان ها بالا است و متناسب با سابقه ی رانندگی شما در کشور کانادا، نوع وسیله نقلیه، و شهر محل زندگی شما می باشد. معمولا رانندگانی که به تازگی گواهینامه اخذ نموده اند، در حدود ماهانه 200 تا 400 دلار، هزینه بیمه ی ماشین پرداخت می نمایند.

 

هزینه های بهداشت و درمان در کانادا

کانادا، دارای یکی از بهترین سیستمهای تامین اجتماعی و خدمات عمومی در جهان است. هزینه های درمان و خدمات بیمارستانی در کانادا برای افراد کانادایی و افراد دارای اقامت دائم رایگان می باشد. این هزینه ها از طریق سیستم مالیاتی جبران می شود. دانشجویان بین المللی به هنگام ثبت نام در دانشگاه، مبلغ ثابتی را به عنوان بیمه پرداخت میکنند و آنان و خانواده همراه آنان نیز می توانند از خدمات بیمارستانی و درمانی کانادا (در صورت پوشش بیمه) به صورت رایگان استفاده نمایند.

 

هزینه های باشگاه های ورزشی در دانشگاههای کانادا

ورزش در فرهنگ کانادا جایگاه بسیار مهمی را دارد و مردم این کشور اهمیت زیادی به ورزش می دهند. تقریبا درتمامی فصلهای گرم سال، شما می توانید مردم زیادی را مشاهده کنید که در پارکها و یا خیابانها، مشغول دویدن و یا دوچرخه سواری هستند یا در کنار ساحلهای بسیار زیبا به ورزشهای آبی مثل شنا و قایقرانی و ماهیگیری مشغولند. تمام شهرهای کانادا دارای زمینها و باشگاهها و کلوبهای متعدد ورزشی بوده که با هزینه اندکی می توان از تمام امکانات آنها بهره مند شد. کلوبهای ورزشی زیادی در کانادا وجود دارد که در تمام شهرها شعبه داشته و با عضویت در یکی از آنها, می توانید از امکانات آنها در سراسر کانادا بهره مند شوید. هزینه ی استفاده از باشگاههای ورزشی دانشگاه، بر روی هزینه شهریه محاسبه شده و دانشجو نیاز به پرداخت هزینه اضافی نخواهد بود. در خارج دانشگاه نیز با صرف 40 تا 100 دلار ماهانه، می توانید در یک باشگاه مجهز ورزشی شامل کلیه امکانات ورزشی و استخر اشتراک تهیه نمایید که معمولا با توجه به امکانات بالای ورزشی هر دانشگاه، دانشجویان ترجیح می دهند از باشگاه ورزشی دانشگاه استفاده نمایند.

 

هزینه خورد و خوراک

کانادا از نظر قیمت مواد  غذایی نسبت به سایر هزینه ها پایین است و معمولا هزینه ی خورد و خوراک در کانادا، بخش کوچکی از هزینه تحصیل در کانادا را تشکیل می دهد. اغلب کانادایی ها ترجیح می دهند مواد غذایی مصرفی خود را به صورت هفتگی از فروشگاههای زنجیره ای بزرگ مثل Walmart و Superstore تهیه نمایند که قیمتهای آنان در سراسر کانادا تقریبا ارزان و یکسان است.

در جدول زیر قیمت بعضی اقلام خوراکی کانادا در سال 2019 به ریز آورده شده  است.

 • قیمت غذا برای یک نفر در فست فودهای متوسط : 15 دلار
 • قیمت غذا برای دو نفر در رستوران های با قیمت متوسط50 تا 100 دلار
 • یک کیلوگرم گوشت چرخ کرده گوساله : 12 دلار
 • یک کیلو گرم برنج:  4 دلار
 • 5 کیلو گرم سیب زمینی: 8 دلار
 • یک کیلو گرم پرتقال: 4 دلار
 • یک کیلو گرم سیب: 4 دلار
 • یک کیلو گرم موز: 1.5 دلار
 • یک کیلو گرم پیاز: 2 دلار
 • 4 لیتر شیر: 6 دلار
 • 12 عدد تخم مرغ: 4 دلار