ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا در زمره مهمترین مقاصد تحصیلی در کشورهای جهان قرار گرفته است. هر ساله دانش آموزان و دانشجویان بسیاری برای تحصیل به کشور کانادا وارد می شوند. هم اکنون نزدیک به 500.000 نفر از جوانان سراسر جهان در کانادا مشغول به تحصیل هستند که در صد بالایی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. علاوه بر کیفیت خوب دانشگاههای این کشور، تحصیل در کانادا یکی از سریعترین راههای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دایم نیز می باشد.
زبان تحصیلی در دانشگاه های این کشور انگلیسی و فرانسه می باشد. همچنین، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور از بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان کمتر است. چنانچه متقاضی اطلاع کامل از شرایط تحصیلی در مدارس کانادا هستید به صفحه مربوطه رجوع نمایید. در زیر به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی جهت دانشگاه های و کالج های کانادا اشاره می نماییم.

 • اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاهها و یا کالجهای کانادا

دانشگاههای کانادا دارای کیفیت بسیار خوبی هستند و برای اخذ پذیرش از آنها، ارائه نمرات دبیرستان (برای پذیرش در کالج و دوره لیسانس دانشگاه ) و یا نمرات دوره های لیسانس و فوق لیسانس (جهت دوره های تحصیلات تکمیلی) ضروریست. زبان تحصیلی در اکثر دانشگاههای کانادا انگلیسی بوده و در تعدادی از آن ها فرانسه زبان رسمی می باشد. تعدادی دانشگاه و کالج دو زبانه نیز در کانادا وجود دارد. در تمامی دانشگاهها، به منظور اخذ پذیرش، به ارائه مدارک معتبر زبان انگلیسی و یا فرانسه نیاز می باشد که البته سطح نمرات در هر دانشگاه تا حدودی متفاوت است. به منظور بررسی دقیق وضعیت تحصیلی خود، می توانید هم اکنون شرایط خود را با مشاوران موسسه مهاجرتی مقدم در میان بگذارید تا بهترین راهکار، دانشگاه و رشته تحصیلی به شما پیشنهاد شود. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه بایستی نامه اخذ پذیرش دانشگاه را دریافت نمایید. بعد از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه می توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید

 • در خواست ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کشور کانادا، باید مدارک زیر را تهیه نمایید.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 2. ارائه اصل نامه پذیرش دانشگاه کانادایی
 3. ارائه گذرنامه
 4. ارائه یک برنامه تحصیلی
 5. نامه بانک مبنی بر امکان پرداخت هزینه های یکساله تحصیل
 6. دو قطعه عکس
 7. ارایه مدارک مربوط به نمره زبان انگلیسی (تافل و یا آیلتس)
 8. مدارک مربوط به سوابق کاری
 9. پرداخت هزینه های صدور ویزای تحصیلی و هزینه های انگشت نگاری و بیومتریک

حتما از کامل بودن و عدم نقص در مدارک ارسالی مطمئن باشید. وجود کسری و نقص در مدارک ارسالی باعث ریجکت در خواست اخذ ویزای تحصیلی شما خواهد شد.
گرفتن پذیرش از دانشگاه مرحله بسیار مهمی است. متاسفانه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا تصور می کنند که با گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاهها و یا کالجهای کانادا می توانند ویزای تحصیلی را صد در صد دریافت نمایند. در صورتیکه در بسیاری موارد، پارامتر هایی همچمون عدم انطباق سن فرد متقاضی با مطقع تحصیلی در خواستی موجب ریجکت فرد می شود. برای دریافت پذیرش مطمئن حتما با مشاوران زبده تحصیلی هماهنگی لازم را انجام دهید تا از هر گونه اتلاف وقت و هزینه شما، خودداری شود.

تحصیل در دانشگاههای کانادا با اینکه ارزانتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته دیگر در جهان است، اما متاسفانه رایگان نیست و متقاضیان باید افسر سفارت کانادا را قانع نمایند که هزینه یکسال تحصیل و اقامت خود را در کانادا در اختیار دارند. برای اینکار نیاز به ارایه نامه بانکی، مبنی بر تمکن مالی کافی خود و یا اسپانسر خود دارند. مگر اینکه دانشگاه پذیرنده شما، بورس کامل تحصیلی به شما ارائه داده باشد. این بورسها اغلب به دانشجویان دوره دکتری و یا کارشناسی ارشد ارائه می شود.
علاوه بر آن، افسر اداره مهاجرت باید قانع شود که هدف شما از گرفتن ویزای تحصیلی کانادا، صرفا تحصیل بوده و پس از تحصیل به کشور خود باز می گردید.
با اینکه ارائه مدرک زبان برای درخواست ویزای تحصیلی الزامی نیست، (این مدرک برای اخذ پذیرش در اکپر دانشگاهها الزامی است) اما بسیار بهتر است در هنگاه ارایه درخواست ویزای تحصیلی، مدرک زبان آیلتس و یا تافل را ارئه نمایید. در اکثر مواقع نداشتن این مدرک باعث ریجکت درخواست ویزای تحصیلی شما می شود.
بعضی از کالجها و دانشگاههای کانادا، در صورتیکه نمره زبان شما به حد نصاب تعیین شده آن دانشگاه نرسیده باشد، اقدام به دادن پذیرش مشروط می نمایند. یعنی پذیرش شما در آن دانشگاه مشروط به گذراندن دروس خاصی در زبان انگلیسی می باشد. دراین صورت اگر دانشگاه مورد بحث دقیقا مشخص کرده باشد که دارای برنامه ای برای جبران سطح زبان متقاضی است، معمولا مشکلی در اخذ ویزا تحصیلی به وجود نمی آید.
با وجودیکه فرآیند درخواست ویزا به صورت الکترونیکی می باشد، اما متقاضی دریافت ویزا تحصیلی بایستی جهت اطلاعات بیومتریک خود شامل عکس و اثر انگشت شخصا به مراکز رسمی ارائه ویزا در استانبول و یا آنکارا مراجعه نماید. هزینه های اخذ ویزا و انگشت نگاری که توسط متقاضی به سفارت کانادا پرداخت شده در هیچ صورتی از جانب سفارت، عودت نخواهد شد. پس از هشت یا نه هفته از زمان انگشت نگاری متقاضی، پاسخ درخواست ویزا تحصیلی متقاضی به صورت آنلاین خواهد آمد. در صورت مثبت بودن درخواست ویزا تحصیلی، متقاضی و یا نماینده او می توانند با مراجعه به سفارت کانادا در آنکارا، اقدام به اخذ ویزا نمایند.
اگر درخواست متقاضی صدور ویزا پذیرفته نشود، معمولا دلایل رد درخواست متقاضی به او اعلام می شود و متقاضی می تواند پس از رفع نقص، مجددا درخواست صدور ویزای تحصیلی نماید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: