بورسیه تحصیلی کانادا

نظام آموزشی کانادا یکی از باکیفیت ترین سیستمهای آموزشی در جهان است و دانشگاههای کانادا رنک بین المللی بسیار مناسبی را در میان دانشگاههای جهان در اختیار دارند. چهار دانشگاه کانادا در رده زیر 50 و پانزده دانشگاه کانادا در رده زیر 300 در بین دانشگاههای جهان قرار دارند.

یکی از مسایلی که پیش راه دانشجویان خارجی وجود دارد، مسئله هزینه های تحصیلی در کانادا است. دانشگاههای کانادا رایگان نیستند و شما بایستی مبالغی را به عنوان شهریه به این دانشگاهها پرداخت کنید. این مبلغ بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. اما حدودا بین 10000 تا 25000دلار کانادا را در سال در بر می گیرد. دانشگاههای کانادا بورسیه های تحصیلی متفاوتی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این بورسهای تحصیلی در کانادا بر اساس عملکرد و قابلیتهای دانشجو به او تعلق می گیرد. این کمک هزینه ها بر اساس معدل ورودی به دانشگاه و یا معدل اکتسابی دانشجو در حین تحصیل در کانادا و یا به خاطر فعالیتهای شاخص ورزشی و هنری و یا شرکت دانشجو در فعالیتهای گروهی فوق برنامه به دانشجو پرداخت می گردد. به منظور کسب اطلاعات تحصیلی در کشور کانادا کلیک کنید.

روشهای مختلفی برای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا وجود دارد. به منظور اطلاعات تکمیلی در مورد بورسیه های تحصیلی کشور کانادا، می توانید با مشاورین مجرب موسسه مهاجرتی مقدم  مشورت نمایید. همچنین چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات در مورد روشهای مهاجرتی به کانادا هستید کلیک کنید.

  • بورسیه تحصیلی کانادا در لیسانس

معمولا در هر دانشگاه کانادا به هنگام اپلای و ثبت نام اولیه، بخشی جهت درخواست کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه مورد نظر وجود دارد که در صورت داشتن شرایط (مثل معدل ورودی) دانشگاه اقدام به پرداخت کمک هزینه به دانشجو می نماید. برای دانشجویان سالهای بعد، شرایطی از قبیل معدل ترم یا فعالیتهای شاخص اجتماعی، ورزشی و یا علمی در نظر گرفته می شود که در هر دانشگاه متفاوت است. لازم به ذکر است که این کمک هزینه ها در دوره کارشناسی فقط قسمتی از شهریه و یا هزینه های زندگی دانشجو را پوشش می دهد و اصولا گرفتن  بورسیه در دوره کارشناسی بسیار سخت می باشد.

  • شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در فوق لیسانس و دکتری

امکان دریافت بورس تحصیلی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای کانادا بسیار بیشتر است. توجه داشته باشید در صورتیکه بدنبال اخذ کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های کانادا هستید، دانشگاهها و ر تعلق می گیرد که  به صورت  research oriented یا تحقیق محور هستند. یعنی دانشجو ضمن مطالعه و گذراندن واحدهای درسی، اکثر زمان خود را روی موضوعات مشخصی که مورد توجه استاد است، اختصاص می دهد. این موضوعات با هدایت استاد راهنما پیش برده می شود که منجر به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو می گردد. بدلیل اینکه بودجه تحقیقات در زمینه پروژه از طرف دولت، دانشگاه یا شرکت های صنعتی در اختیار استاد قرار می گیرد، استاد می تواند بخشی از این بودجه را در اختیار دانشجویان خود قرار دهد. این بودجه می تواند تمام و یا قسمتی از شهریه دانشجو را پوشش دهد. به خصوص در دوره دکتری، علاوه بر پوشش شهریه، هزینه های زندگی دانشجو را نیز کاور می نماید.

اکثر دانشجویان دوره دکتری در کانادا به صورت فاند کامل (full fund) تحصیل می کنند. لازم به ذکر است معمولا به خاطر اینکه فاند توسط استاد و به خاطر پروژه به او پرداخت می شود، اساتید وسواس خاصی در انتخاب دانشجو دارند و معمولا دانشجویانی را برای مقطع دکتری خود انتخاب می کنند که تحقیقات همسو با پروژه های آنها را در سطح بالا انجام داده و معدل بالایی داشته باشند.

توصیه می شود قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر، اساتید و موضوعات مورد علاقه آنها را سرچ کنید و با آنان از طریق ایمیل مکاتبه کرده و از گرفتن بورس مطمئن شوید. سعی شود اساتیدی انتخاب شود که در زمینه تحقیقاتی مشابه شما فعالیت می نمایند. بدین ترتیب شانس خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا افزایش خواهید داد. اگر رزومه و معدل خوبی داشته باشید و یا تحقیقات و مقالات علمی قابل قبول ارائه داده باشید، امکان دریافت بورس به خصوص در مقطع دکتری زیاد است. البته به این موضوع دقت کنید گرفتن فاند تحصیلی به دلیل رقابت بالا در میان دانشجویان در کانادا، مستلزم صبر و پشتکار فراوان جهت انجام مکاتبات با اساتید است.

  • شرایط بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان دستیاری در تدریس یا Teaching Asistant

در کشور کانادا، اساتید معمولا از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای خود، به عنوان دستیار در تدریس استفاده می نمایند. به این ترتیب که مبلغی به عنوان دستمزد کمک به استاد به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری پرداخت می شود. دانشجو یی که به عنوان  TA یا دستیار استاد معرفی می شوند، از طرف استاد وظایفی مانند برگزاری کلاسهای حل تمرین، رفع اشکال، کمک به برگزاری امتحانات، ویا کمک به تصحیح اوراق امتحانی را انجام می دهند. معمولا استاید در هنگام اختصاص TA، به معدل تحصیلی و مهارتهای زبان انگلیسی توجه بسیاری می نمایند.

  • بورسیه تحصیلی کانادا به عنوان دستیاری در تحقیق یا Research  Assistant

در کانادا بسیاری از اساتید، پس از تعریف پروژه تحقیقاتی خود، بودجه ای  را از دولت یا دانشگاه جهت انجام پروژه دریافت می نمایند و میتوانند بودجه ای را به دستیار خود جهت مشارکت در تحقیقات پرداخت نمایند. دانشجویان بایستی از نظر علمی توان انجام تحقیقات  در رده جهانی و ارائه مقاله براساس موضوع مورد نظر استاد راهنما را داشته باشند.

  • کار همزمان دانشجویی

قوانین  مهاجرتی در کانادا به دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در این کشور، اجازه کار در خارج از دانشگاه  را پس از طی نمودن سال اول  به میزان 20 ساعت در هفته می دهند که با توجه به حداقل دستمزد 14 دلار در ساعت مثلا استان انتاریو، و با در نظر گرفتن نرخ پایین بیکاری در این کشور، ماهانه دانشجو می تواند مبلغی در حدود 1100 دلار کانادا بدست آورد که می تواند کمک هزینه خوبی برای دانشجو باشد. برای کار کردن 20 ساعت در هفته دانشجویان نیاز به هیچ مجوزی نمی باشند. انجام کار همزمان دانشجویی به دانشجویان کمک می کند تا تجربه لازم را در بازار کانادا بدست آورند که این موضوع بعد از فارغ التحصیلی در گرفتن شرایط اقامت در کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل نیز کمک می نماید.

علاوه بر موارد بالا، بورسهای تحصیلی نیز از طریق موسسات خصوصی و دولتی وجود دارد که به دانشجویان واجد شرایط داده می شود که بعضی از آنها به شرح زیر است.

  • بورس تحصیلی  ورنیه برای دانشجویان دوره دکتری
  • بورس تحصیلی وزارت خارجه کانادا برای دانشجویان خارجی تحصیلات تکمیلی
  • بورس تحصیلی بنیاد ترودو برای دانشجویان دوره دکتری
  • بورس ملکه الیزابت برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع در دوره دکتری
  • بورس تحصیلی BANTINGبرای دانشجویان دوره دکتری که  در زمینه علوم انسانی و اجتماعی  و بهداشت تحصیل می کنند.

علاوه بر این بورسها، کلیه دانشگاههای کانادا برای دانشجویان ممتاز خود بورسهای مختلفی در نظر گرفته اند که با مراجعه به سایت هر دانشگاه می توانید به اطلاعات آن دست یابید.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: