مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

قبل از شروع این مقاله بایستی یادآور شد که علاقمندان به مهاجرت به کانادا ، در بسیاری از مواقع از طریق تحصیلی پروسه مهاجرتی خود را آغاز می نمایند. تحصیل در کانادا منجر به دریافت ویزای تحصیلی کانادا می شود. ویزای تحصیلی کانادا در واقع از نوع ویزای موقت می باشد، ولی کسانی که در کانادا تحصیل می کنند از شانس بسیار بالاتری برای مهاجرت به کانادا برخوردار هستند. اما سوال اینجاست که چگونه تحصیل در کانادا ، به تحقق شرایط مهاجرت کمک می کند. داشتن تحصیلات کشور کانادا جهت اخذ اقامت دائم مزایای زیادی به شرح زیر دارد

  • دولت و استانهای کانادا توجه بسیار بیشتری به جذب فارغ التحصیلان خارجی دانشگاههای کانادا دارند و امتیازات فراوانی بر ای فارغ التحصیلان دانشگاهی این کشور جهت اقامت قائل می شوند.
  • شما با تحصیل در کانادا ، ضمن تحصیلات خود می توانید هر هفته 20 ساعت در طول ترم و به صورت تمام وقت در تعطیلات بین ترم در خارج دانشگاه به کار مشغول شوید. این زمان علاوه برکمک به تامین هزینه تحصیلی به شما فرصت آشنا شدن با بازار کار کانادا را می دهد که در نتیجه آن، پس از فارغ التحصیلی برای گرفتن کار به شما بسیار کمک خواهد کرد.
  • شما با گرفتن ویزای تحصیلی برای فرزندان و همسر خود، امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادا را فراهم می کنید. تحصیل کودکان خارجی در مدارس کانادا رایگان نیست، اما اگر یکی از والدین به تحصیل در دانشگاهها مشغول باشند، تحصیل فرزندان آنان نیز در مدارس دولتی کانادا رایگان و همانند افراد بومی است.
  • امکان اخذ ویزای تحصیلی در صورت داشتن شرایط تحصیلی، برای شما بسیار ساده تر از دیگر روشهای مهاجرت است .
  • توجه داشته باشید فارغ التحصیلان دانشگاههای کانادا از طریق استانی هم می تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند. بسیاری از استانهای کانادا اقدام به قرار دادن شرایط ساده تری برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که از همان استان فارغ التحصیل شده اند می نمایند. ما به شما توصیه می کنیم که اگر با هدف مهاجرت به کشور کانادا ، تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور را دارید، حتما قبل از پذیرش با کارشناسان مجموعه مهاجرتی مقدم مشورت نمایید تا استان مناسب تر، با شرایط مهاجرتی ساده تر را به شما پیشنهاد نمایند.
  • یکی دیگر از مزایای شروع پروسه مهاجرت تحصیلی به کانادا ، امکان دریافت ویزای کار برای همسر در طی مدت تحصیل است. با این امتیاز همسر متقاضی می تواند در مدت زمان تحصیل همسرش، مثلا به مدت 4 سال، ویزای کار دریافت نماید و به صورت تمام وقت در کانادا مشغول به کار شود. سپس با داشتن یک رزومه کاری در کانادا و با داشتن پیشنهاد کار، میتواند به راحتی اقدام به درخواست اقامت دایم کانادا نماید.
  • یکی دیگر از مزایای تحصیل در کانادا امکان دریافت مجوز کار در کانادا برای افراد فارغ التحصیل است. در صورت گذراندن دوره دانشگاهی بیشتر از 2 سال، مجوز کار به صورت سه ساله صادر می شود و در طی این سه سال، می توانید به صورت تمام وقت و با مزایای کامل در کانادا مشغول به کار شوید. در طی این مدت اگر میانگین مدت تجربه فرد به یک سال رسید، از طریق برنامه جذب نیروی کار ماهر در کانادا، به سادگی درخواست اقامت دائم خواهد داد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

جهت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، متقاضی بایستی شرایط زیر را داشته باشد.

  1. اخذ پذیرش در یکی از مقاطع تحصیلی از یک کالج یا دانشگاه کانادایی (برای اینکار نیاز به معدل متوسط و زبان انگلیسی خوب و لااقل نمره بالای 5.5 در آیلتس دارید)
  2. ارائه مدرک تمکن مالی (مدرکی که نشان بدهد شما قادر به پرداخت هزینه های خود به مدت یکسال هستید)

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله شرایط تحصیل در دانشگاههای کانادا را مطالعه فرمایید.

اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

به منظور مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، باید پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا کالج کانادایی، برای اخذ ویزا اقدام نمود. ویزای تحصیلی به مدت سالهای تحصیل در کانادا، مثلا 4 سال برای دوره کارشناسی صادر می شود و پس از این مدت در صورت نیاز به زمان بیشتر تمدید خواهد شد.

شرایط لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به تفصیل در مقاله ویزای تحصیلی کانادا ذکر شده است.

بورسیه تحصیلی در کانادا

تمامی دانشگاههای کانادا برای تشویق دانشجویان خود اقدام به پرداخت بورسهای تحصیلی مناسبی می نمایند. بنابر این علاقمندانی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را دارند، احتمال دریافت بورسیه تحصیلی را نیز خواهند داشت. این بورسها با توجه به معدل دانشجو و فعالیتهای آموزشی و فرهنگی فوق برنامه به دانش جویان تعلق می گیرد. علاوه برآن امکان کار در دانشگاه به صورت دستیار استاد TA و دستیار تحقیقاتی RA نیز فراهم است. همچنین دانشجویان می توانند اقدام به اخذ فاند تحصیلی نمایند. مبلغ این بورسها و فاندهای تحصیلی براساس بودجه استاد و سطح مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت است. این مبالغ، از درصدی از هزینه تحصیل شروع و تا فاند کامل (هزینه تحصیلی + هزینه زندگی ) را پوشش می دهد. ذکر این نکته لازم است که ارایه این بورسها در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد بسیار بیشتر است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله بورسیه تحصیل در کانادا مراجعه نمایید.

امکان کار حین تحصیل در کانادا

دانشجویان خارجی براساس قوانین مهاجرتی این کشور می توانند از سال اول به مدت 20 ساعت در هفته و در ایام تعطیلات تابستان و بین ترم به صورت تمام وقت به کار مشغول شوند. بنابر این علاقمندان به مهاجرت به کانادا به روش تحصیل، می توانند از نظر هزینه، به کار در کشور کانادا حین تحصیل حساب نمایند. در حین تحصیل حداقل حقوق در کانادا برای هرساعت کار بر اساس استان 11 تا 14 دلار است. همچنین هیچ منع ساعتی برای دانشجویان جهت کار در داخل دانشگاه وجود ندارد. انجام کار دانشجویی باعث آشنایی دانشجو با محیط کار کانادایی شده و همینطور داشتن تجربه کار کانادایی بعد از فارغ التحصیلی می تواند به دریافت اقامت دائم متقاضی کمک فراوانی نماید.

هزینه های زندگی در کانادا

براساس استان و شهری که شما برای تحصیل و اقامت در کانادا در نظر گرفته اید، هزینه زندگی در کانادا متفاوت است این هزینه معمولا حدود 600 تا 1500 دلار کانادا متغیر است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله هزینه های زندگی در کانادا مراجعه فرمایید.
هزینه تحصیل در کانادا

به مقال هزینه های تحصیل در کانادا مراجعه شود.

اطلاعات بیشتر در مورد کانادا، و مسائل عمومی مرتبط با این کشور و استان های کانادا را در صفحه درباره کانادا بررسی نمایید.