آنچه در مورد کانادا باید بدانیم

بررسی کشور کانادا از نظر جغرافیا و جمعیت

کشور کانادا واقع در شمال قاره آمریکا است. مساحت این کشور نه میلیون و سیصد و هشتاد و چهار هزار کیلومتر مربع است. این کشور از نظر مساحت بعد از روسیه دومین کشور پهناور جهان است. آب و هوای این کشور در اکثر مناطق آن به جز در اطراف ونکوور، سرد و قطبی است. اکثر مناطق این کشور به علت سردی هوا خالی از سکنه است. این کشور با وجود وسعت بسیار زیاد حدود 37 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 85 در صد این جمعیت در نواری حد فاصل 250 کیلومتری مرز آمریکا زندگی می کنند. با وجود اینکه جمعیت این کشور حدود یک در صد از جمعیت جهان است اما این سرزمین 7 درصد از منابع آب شیرین تجدید پذیر را در جهان دارا است. سرانه آب شیرین تجدید پذیر هر کانادایی حدود 80 هزار لیتر در سال است (این عدد در ایران 1400لیتردر سال است). تمامی موارد ذکر شده باعث ایجاد فرصت های بیشمار در کشور کانادا و افزایش تعداد علاقمندان به مهاجرت به کانادا شده است. آبشار نیاگارا نیز که عریض ترین آبشار جهان است در نزدیکی شهر تورنتو  قرار دارد.

زبان رسمی در کانادا انگلیسی و فرانسوی است. حدود 7 میلیون نفر از جمعیت 37 میلیونی کانادا فرانسوی زبان هستند. اکثر جمعیت فرانسوی زبان این کشور در استان کبک زندگی می کنند. بومیان سرخپوست کانادا نیز حدود 3 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. هم اکنون نزدیک به 200000 مهاجر ایرانی و یا ایرانی تبار و نزدیک یک میلیون مسلمان در این کشور زندگی می کنند.

کانادا از نظر سیاسی و سابقه تاریخی

سابقه زندگی در این کشور به 9500 سال پیش برمی گردد. اما تاریخ مدرن آن از 1497 آغاز می گردد که نخستین مستعمره نشین انگلیسی توسط جان کابوت در آن ایجاد شد. 40 سال بعد از این تاریخ، نخستین مستعمره نشین فرانسوی توسط ژاک کارتیر در نزدیک شهر مونترال فعلی ساخته شد. نام کانادا از واژه بومی کاناتا به معنی خانه و سرپناه در زبان سرخپوستی گرفته شده است. این کشور تا سال 1783 مستعمره فرانسه بود و در این سال به تصرف کامل انگلستان درآمد و تا سال 1868 مستعمره انگلستان بود که در این سال استقلال خود را از انگلستان اعلام کرد. اما کانادا همچنان به صورت تشریفاتی زیر نظر ملکه انگلستان است. ملکه برای آن یک فرماندار کانادایی تعریف میکند. اما قدرت اصلی در این کشور در اختیار پارلمان این کشور است که توسط مردم انتخاب شده و ضمن تصویب قوانین نسبت به انتخاب نخست وزیر و دولت اقدام می نماید. کانادا به صورت فدرال اداره می شود که در آن هر استان دارای پارلمان و دولت محلی است که زیر نظر دولت فدرال انجام وظیفه می کند. استانها در انجام امور خود استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند.

پایتخت کانادا شهر اتاوا می باشد که در این شهر مجلس فدرال کانادا و خانه فرماندار قرار دارد. فرماندار توسط ملکه انگلستان و بنا به پیشنهاد نخست وزیر کانادا انتخاب می شود .نقش فرماندار در امور قانون گذاری و اجرایی کشور کاملا تشریفاتی بوده اما در امور قضایی این کشور نقش دارد.

نقشه کانادا
نقشه کانادا

استانها و تقسیمات کشوری در کانادا

پایتخت این کشور شهر اتاوا است و بزرگترین شهر این کشور تورنتو می باشد. از شهرهای مهم این کشور می توان مونترال، ونکوور، و ادمونتون را  نام برد.

کانادا به صورت فدرال اداره می شود. این کشور به 10 ایالت یا استان و 3 منطقه خود مختار تقسیم شده است که مناطق خود مختار زیر نظر دولت مرکزی اداره می شود و اختیارات آنها بسیار کمتر از استانها است.

استانهای کانادا عبارتند از کبک ، انتاریو، منیتوبا، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، نوااسکوشیا-نیو برانزوویک-جزیره پرنس ادوارد، سسکوچوان، نیو فانلند و مناطق خود مختار این کشور عبارتند از نوناووت، قلمروهای شمال غرب و یوکان است.

استانها هرکدام دارای پارلمان و دولت ایالتی بوده و از استقلال زیادی برخوردارند. امور مربوط به آموزش و پرورش، سیستم درمان و بهداشت عمومی، و تامین اجتماعی و مراقبتهای جمعی را اجرا می نمایند.

پول کانادا

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از اعضای گروه هشت کشور صنعتی جهان است. این کشور دارای اقتصاد پیشرفته ای است که به صورت بازار آزاد اداره می شود. اما  دولت کانادا شبیه دولتهای اروپایی نقش بیشتری نسبت به دولت آمریکا در اداره اقتصاد کشور دارد.

کانادا یکی از کشورهای تولید کننده نفت است و نیاز کامل خود را به منابع نفت و گاز تامین می کند. همچنین توسعه تکنولوژی تولید نفت از شیل باعث شده است تا دورنمای روشنی از صنعت انرژی در این کشور وجود داشته باشد. کانادا دارای ذخایر بزرگی از منابع گاز طبیعی در استان آلبرتا و بریتیش کلمبیا است و بزرگترین صادر کننده نفت به آمریکا می باشد. این کشور همچنان یکی از تولید کنندگان اصلی مواد غذایی مانند انواع غلات و دانه های روغنی در جهان است.

این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده روی و اورانیوم و یکی از تولید کنندگان اصلی آلومینیوم و طلا و سرب و نیکل است. همچنین این کشور دارای صنایع وسیع و پیشرفته ای در زمینه هوافضا، صنایع ارتباطات وخودرو سازی است

سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور در سال 2017 معادل 45000 دلار در سال است. اقتصاد این کشور وابستگی بسیار زیادی به تبادلات تجاری با آمریکا دارد. نرخ بیکاری در این کشور حدود 5 در صد در سال 2017 بوده است.

وضعیت تحصیل در کانادا

تحصیلات در کانادا در مقاطع پیش دبستانی، دبستان، متوسطه و دبیرستان  اجباری است. تحصیلات تکمیلی در کانادا شامل تحصیل در کالج و تحصیل در دانشگاههای کانادا است.

تحصیل در مدارس کانادا

در کانادا کودکان از سن 5 سالگی تا 16 سالگی می بایست اجبارا به مدرسه بروند. مدارس در کانادا به صورت دولتی و خصوصی هستند. البته مدارس دولتی به صورت هیئت امنایی اداره می شوند. تحصیل از سن 6 سالگی در دبستان آغاز می شود، اما بیشتر کودکان از سن 5 سالگی به پیش دبستانی وارد می شوند. مدارس کانادا از دوره پیش دبستانی تا کلاس دوازده کاملا رایگان است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله تحصیل در مدارس کانادایی مراجعه نمایید.

کالجهای کانادا

یکی از مراکز مهم تحصیلات تکمیلی کالج می باشد. اکثر دانش آموزان  کانادا پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان ترجیح می دهند تحصیلات خود را در کالج ادامه دهند. در کانادا حدودا 200 کالج وجود دارد. این کالجها با اینکه کمکهای دولتی دریافت می کنند اما رایگان نیستند. تحصیل در آنها ارزانتر و بسیار ساده تر از دانشگاه است. کالج ها در واقع دانش آموزان را برای ورود به بازار کار آماده می نمایند. اطلاعات تکمیل تر را می توانید در مقاله تحصیل در کالجهای کانادایی بیابید

دانشگاههای کانادا

کانادا دارای یکی از بهترین و با کیفیت ترین نظامهای آموزش عالی در جهان است. در کانادا نزدیک 150 دانشگاه وجود دارد که بسیاری از آنها دارای رنک بین المللی بسیار بالا در جهان هستند. دانش آموزان پس از پایان دوره دبیرستان یا کالج می توانند وارد دانشگاه های کانادا شده و تحصیلات خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند. اطلاعات تکمیل تر را میتوانید در مقاله تحصیل در دانشگاههای کانادا بیابید. سادگی مهاجرت به کانادا با داشتن مدرک کانادایی از جمله

نظام تامین اجتماعی و درمانی در کانادا

کانادا دارای یک نظام پیش رفته تامین اجتماعی و خدمات درمانی است. هزینه درمان و هزینه های پزشکی به جز دارو در این کشور برای اتباع کانادا و افراد مقیم این کشور رایگان است. هزینه این خدمات از طریق مالیات تامین می شود. همینطور اکثر افراد شاغل در کانادا سهم بیمه بازنشستگی خود را بایستی پرداخت نمایند که در مورد افراد کارمند و کارگر نصف این مبلغ توسط خود فرد و نیم دیگر توسط کارفرما پرداخت می شود.

همچنین این کشور سیستم کمک کاملی برای افراد سالمند، زنان بیوه و بی سرپرست و نیازمندان ارایه میدهد که درآمد ثابت تضمین شده ای به این افراد پرداخت می شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید: